2019 Ekka Livestream

AAM Investment Group are proud supporters of the Ekka and are looking forward to bring you all the LIVE action. The following events will be brought to you live:

Monday 5th August – Led Steer School Paraders

Tuesday 6th August – Young Judges and Paraders

Wednesday 7th August – Led Steer Judging and Sale

Thursday 8th August – Stud Beef Judging, Prime Beef Judging, RNA Prime Beef Young Judges, QCAS Young Judges, Stud Beef Judging

Friday 9th August – Parade of Champions and Champion of Champions, Prime Cattle Auction

Saturday 10th August – 2019 RNA Premier Beef Presentation

Friday 16th August – Small Breeds Judging, Dairy Cattle Judging

Led Steer School Paraders & Interschool Steer Herdsperson

Ring One

Ring Two

Monday 5th August

12:00 pm – Led steers class 21 Paraders 11 – 13 years (three heats) Followed by led steer class 23, paraders 16 – 18 years (6 heats)

Monday 5th August

12:00 pm – Led steers class 22 Paraders 14 – 15 years (7 heats)

Led Classes and Interschool Competition

Ring Four

Ring One

Ring Two

Tuesday 6th August
8:30 am – Led Steer and Heifer Judging
11:00 am – Interschool Steer Judging Competition – Led Steer Class 24
1:00 pm – Young Judging (11 – 13 years old) – Class 25

Tuesday 6th August 

1:00 pm – Young Steer Judging (16 – 18 year old) – Class 27

Tuesday 6th August 

1:00 pm – Young Steer Judging (14 to 15 year old) – Class 26

Led Steer Judging and Sale

Ring Four

Ring Four

Wednesday 7th August 

8:00 am
Open Led Steer Judging – Light and Medium Weight Steer
Open Led Steer Judging – Heavy Weight Steer

Wednesday 7th August 

1:30 pm – Open Led Steer Auction

Stud Beef Breeds – Thursday 

Ring One

Ring Two

Ring Three

Thursday 8th August

9:00 am – Brahman (117 head)
2:30 pm – Braford (4 head)

Thursday 8th August

9:00 am – Angus (59 head)
1:00 pm – Speckle Park (48 head)

Thursday 8th August

9:00 am – Droughtmaster (85 head)
2:00 pm – Bazadaise (4 head)
2:20 pm – Charbray (2 head)

Ring Four

Ring Five

Ring Six

Thursday 8th August

8:30 am – Santa Gertrudis (162 head)

Thursday 8th August

9:30 am – Brangus (31 head)
1:00 pm – Gelbvieh (10 head)
2:00 pm – Red Poll (18 head)

Thursday 8th August

9:30 am – Simmental (43 head)
12:30 pm – Simbrah (2 head)
12:45 pm – Blonde d’Aquitaine (1 head)

Stud Beef Breeds – Friday

Ring One

Ring Two

Ring Three

Friday 9th August

9:00 am – Hereford (64 head)

Friday 9th August

9:00 am – Red Angus (35 head)
12:00 pm – Senepol (4 head)

Friday 9th August

9:30 am – Limousin (70 head)

Ring Four

Ring Five

Ring Six

Friday 9th August

9:00 am – Charolais (101 head)

Friday 9th August

9:30 am – Devon (12 head)
10:15 am – Shorthorn (11 head)
11:00 am – South Devon (5 head)

Friday 9th August

9:00 am – Murray Grey (37 head)
12:00 pm – Square Meaters (9 head)
12:45 pm – Fleckvieh (15 head)

Prime Auction

Parade of Champions

Friday 9th August

11:30 am – Prime Cattle Auction

Friday 9th August

2:30 pm – Parade of Champions
3:00 pm – Champion of Champions

Queensland Country Life Miss Showgirl

Friday 9th August

3:00 am – Queensland Country Life Miss Showgirl

RNA Premier Beef Presentation

Saturday 10th August

8:45 am – RNA Premier Beef Presentation

Dairy Cattle

Ring One

Ring Two

Ring Three

Friday 16th August

9:00 am – Brown Swiss, Holstein

Friday 16th August

9:00 am – Ayrshire, Guernsey

Friday 16th August

9:00 am – Jersey, Interbreed

Ring Four

Friday 16th August

9:00 am – Illawarra

Small Breeds

Ring A

Ring B

Friday 16th August

1:45 pm – Ausline, Dexter, Miniature Belted Galloways

Friday 16th August

1:45 pm – Australian Lowline